gallery/logo_ltcs_transparent
gallery/logo ltk_transparent
gallery/itf_official_logo

Tālrunis: +371 26 016 184 (info latviešu valodā)

                 +371 26 674 746 (инфо на русском языке)

 

E-pasts: skltcs@gmail.com

 

Liepājas iela 3b, Rīga, Āgenskalns

Sporta centrs 3B, 3.stāvā

TEKVON-DO VĒSTURE

Ko nozīmē vārds Tekvon-do? Kāut kādā ziņā tas nozīmē – dzīves stils.

Vienkāršāk runājot, Tekvon-do – tas ir viens no mākslas veidiem, kas ietver sevī pašaizsardzību bez ieroča izmantošanas. Tas, protams, nav viss.

Tekvon-do ir zinātniski pamatos veids, kā izmantojot savu ķermeni pašaizsardzības nolūkos var paplašināt individuālo cilvēka iespēju diapazonu.

Tekvon-do – cīņas veids, kas nezin sev līdzīgos pēc efektivitātes un jaudas. Tas ietver sevī disciplīnu, tehniku un garu, kas ir pamats taisnīguma, stingrības, humānisma un mērķtiecības sasniegšanai. Tieši garīgā kultūra atšķir meistaru no diletanta, kurš attīsta tikai tehniskos aspektus cīņas mākslā.


Korejiešiu „TAE” nozīmē – sitienu izpildīšanu ar kāju lēcienā vai lidojumā, „KWON” nozīmē – dūre,  „DO” nozīmē – ceļu, apgaismības ceļu, kas pārklāts ar gudrību. Savienojot visu kopā iegūstam vārdu „Taekwon-do”, kas nozīmē garīgu un treniņu sistēmu ietverot sevī pašaizsardzību bez ieroču palīdzības, kā arī sitienu, bloku un lēcienu izpildīšanu, kas izpildās ar kailām rokām un kājām, lai uzveiktu vienu vai vairākus pretiniekus.

gallery/f61i5260

Tekvon-do – cīņas veids, kas nezin sev līdzīgos pēc efektivitātes un jaudas. Tas ietver sevī disciplīnu, tehniku un garu, kas ir pamats taisnīguma, stingrības, humānisma un mērķtiecības sasniegšanai. Tieši garīgā kultūra atšķir meistaru no diletanta, kurš attīsta tikai tehniskos aspektus cīņas mākslā.

Tekvon-do ITF (Taekwon-do) - ir cīņas māksla, kura tikusi izveidota salīdzinoši nesen. Tekvon-do izveidotājs - ģenerālis Čoi Hong Hi.

 

Ģenerālis Čoi Hong Hi ir dzimis Korejā, Hadē, 1918.gada 9.novembrī.

 

Bērnībā topošais Tekvon-do izveidotājs auga kā vājš un bieži slimojošs zēns.

Sasniedzot 12 gadu vecumu viņa vecāki viņu atdeva labi zināmam kaligrāfijas skolotājam Han Iļ Donam apmācībai, kurš praktizēja seno un tradicionālo, tai laikā japāņu aizliegto, stilu Tekjon. Kaligrāfijas mācībai regulāri traucēja audzēkņa vājā veselība, un meistars uzsāka viņu apmācīt Tekjon. Pateicoties Čoja darba sparam un neatlaidībai rezultāti radās abos novirzienos.

1937.gadā, ar savā rīcībā esošiem panākumiem un vairākkārtējām uzvarām kaligrāfijas konkursos,  Čoi devās uz Japānu talākai apmācībai. Pavisam neilgi pirms prom braukšanas, Čoi nonāca konflikta situācijā ar kādu profesionālu cīkstoni, kurš apsolīja, ka pie nākošās tikšanās obligāti saplēsīs viņu gabalos, ar to dodot jaunu impulsu cīņas mākslu izzināšanā un apguvē.

Japānā Čoi mācās Tokijas universitātē, kur iepazīstas ar savu tautieti, kurš nodarbojās ar Karate, un jau pēc diviem, cītīgos treniņos pavadītiem, gadiem Čoi iegūst Karate Šotokan pirmo danu. Čoi daudz strādā pie seno korejas cīņas mākslu atsvaidzināšanas, praktizējot savu stilu, kur apvienoja Karate un Tekjon, kas turpmāk iekļuva Tekvon-do pamatā. Uz to laiku viņš jau ir ieguvis otro danu. Saka, ka uz ceļa, pa kuru gāja Čoi nav atlicis neviens laternas stabs, pa kuru viņš nebija iespēris ar kāju jeb iesitis ar roku, lai pārbaudītu vai piekārtā lampa šūposies vai nē.

 

Otrā Pasaules kara sākumā, Čoi bija iesaukts armijā. Jaunais leitnants tika iekļauts slepenā Korejas atbrīvošanas apvienībā. Atrodoties dienestā Phenjanā viņu arestēja kā kustības dalībnieku par Korejas neatkarību un iesēdina cietumā. Cietumā ar laiku viņš sāk apmācīt kameras biedrus un cietums pārvēršas par vienu lielu treniņu zāli.

 

Pēc tā, kad padomju armija 1945.gadā atbrīvoja Koreju, notikušais sekmēja Čoja izglābšanos no cietuma un izbēgšanu no nāves soda. Viņš atgriežas Seulā un tiek nozīmēts Dienvidkorejas armijā kā tuvcīņas un fiziskās sagatavotības instruktors. Esot talantīgs virsnieks viņš  ātri tiecas augšup pa karjeras kāpnēm un 1953.gada jūlijā Čoi Hong Hi jau kļuva par ģenerāli un komendēja 29-to kājnieku divīziju Čhedžu salā.

 

Dienesta laikā armijā ģenerālis Čoi Hong Hi veltīja daudz laika savas cīņas mākslas popularizēšanai. Caur saviem nopelniem un autoritāti viņš panāca to, ka viņa cīņas māksla tika pieņemta armijas izglītojošajā programmā. Tomēr, Tekvon-do izveide bija saistīta ne tikai ar ģenerāļa "emocionālo vilni", bet arī korejiešu "oficiālās" cīņas mākslas izveides nepieciešamību. 

 

Tekvon-do izveide ne vien priecēja dvēseli, bet arī pastāvēja nepieciešamība pēc korejiešu "oficiālās" cīņas mākslas statusa. 1955.gads kļuva par cīņas mākslas Tekvon-do oficiālo atzīšanas gadu Korejā. Tika izveidota speciāla komisija, kurā iekļuva vadošie Meistari - instruktori, vēsturnieki un zināmi valsts darboņi. Tika izskatīti vairākij jaunās cīņas mākslas nosaukuma varianti. 11.aprīlī komisija pieņēma ģenerāļa Čoi Hong Hi piedāvāto nosaukumu "Taekwon-do".

 

1959.gadā Seulā tika noorganizēta Korejas Tekvon-do asociācija, bet 1966.gada 22.martā tikai izveidota pirmā Starptautiskā Tekvon-do federācija (International Taekwon-do Federadion, ITF), par kuras prezidentu kļuva Čoi Hong Hi.

 

1972.gadā cits dienvidkorejiešu ģenerālis - Pak Čžon Hi, ietekmējot vēlēšanu rezultātus, trešo reizi kļuva par Dienvidkorejas prezidentu. Ģenerālis Čoi, kurš savā cīņas mākslā, paralēli citām cilvēku vērtībām un principiem, propogandē arī tādu principu kā godīgums, nespēja ar to samierināties. Konflikti ar valdību, kura vēlas izmantot Tekvon-do savos propogandējošos mērķos izveidotājām jau gadījās arī agrāk. Valdība gaidīja izdevīgu brīdi, lai atbrīvotos no nevēlama un nepaklausīga cilvēka.


Čoi Hong Hi lika lielas cerības uz vienotu korejiešu cīņas mākslu - uzskatīja, ka tā var kļūt par valsts spvienošanās veidu. Sakritība vai nē, taču tieši 1971.gadā viņš ieradās KTDR (teritorija, kurā viņš piedzima), ar to dodot iemeslu Dienvidkorejas valdībai apvainot viņu tautas nodevībā.

 

Par 1972.gada notikumu rezultātu kļuva ģenerāļa Čoi Hong Hi aizbraukšana uz Kanādu, Toronto, kā arī viņa izveidotās Starptautiskās Taekwon-do federācijas galvenā biroja pārcelšana.

 

Ģenerālis Čoi Hong Hi nomira 2002.gada 15.jūnijā. Viņš nomira 83 gadu vecumā Phenjanā,  valsts klīnikā, kur veica ārstēšanos. "Arsti līdz pēdējam brīdim cīnījās ar slimību cenšoties izglābt ģenerāli.

 

Tekvon-do izveidotājam ir izdevies sasniegt nospraustos uzdevumus. Taekwon-do ITF atšķiras ar labi izstrādātu apmācības metodiku visu vecumu cilvēkiem, kā priekš vīriešiem tā arī priekš sievietēm.

 

Otrā Starptautiskā organizācija, 1973.gada maijā, politisku motīvu vadīta, Dienvidkorejas valdība steidzīgā kārtībā organizēja Pasaules Tekvondo federāciju (World Taekwondo Federation, WT), kurai, lai uzsvērtu atšķirību no ITF, tikai izstrādāti jauni bāzes kompleksi, veiktas izmaiņas tehnikā (jo īpaši, Tekvon-do raksturigās viļņveida kustības tika aizstātas ar taisnām līnijveida kustībām), tika mainīta terminoloģija, rituālu formas un pat nodarbību formas Dobok.

 

WT galvenais birojs atrodas Dienvidkorejā, Seulā un tiek saukts par Kukivon (tika atvērts 1972.gada 30.novembrī un piereģistrēts valsts ogranizāciju reģistrā 1974.gada 7.jūlijā). WT piemīt tīri sportisks novirziens. Dēļ sportiskā novirziena daudzi Meistari un austrumu cīņu speciālisti uzskata, ka WT tehnikas izmantošana pašaizsardzības mērķiem nav pārāk efektīva. Pie vēl lielāka atrāvuma noveda WT orientācija uz Tekvondo, kā olimpiskā sporta veida attīstīšanu, kas ieviesa izmaiņas sacensību programmā un noteikumos, kā arī aomācības metodikā un tehnikā. Pēc ievērojamas dienvidkorejiešu uzņēmumu ekonomiskas palīdzības, WT izdevās 1980.gadā kļūt par olimpisko sporta veidu un 2000.gadā iekļūt Sidnejas olimpisko spēļu programmā. WT olimpiskajā programmā, kā arī Eiropas un Pasaules čempionātos tiek ietverts tikai sparings.

 

1990.gada martā Pak Dzjon Te izveidoja trešo starptautisko ogranizāciju - Globālā Tekvon-do federācija (GTF). Par šo ogranizāciju ir maz informācijas un bieži tā ir pretrunīga. 

 

Dotajā brīdī lielākās Tekvon-do federācijas ir: Starptautiskā Tekvon-do federācija (ITF, dibināta 1966.gadā), Pasaules Tekvondo federācija (WT, dibināta 1973.gadā) un Globālā Tekvon-do federācija (GTF, dibināta 1990.gadā).

 

Tekvon-do federāciju un asociāciju skaits palielinās ne pa dienām, bet pa stundām, un dotajā brīdī vien ASV to skaits ir vairāki desmiti. Dažas no tām daļēji saglabā pirmatnējo tehniku (piemēram, GTF), citas ir izmainījušas pilnīgi visu izņemot nosaukumu. Taču Tekvon-do sākotnējā veidā pastāv tikai Starptautiskajā Tekvon-do federācijā, kuru izveidoja ģenerālis Čoi Hong Hi, un kuru vinš vadīja līdz savas dzīves galam.

 

Mūsdienās tiek vērsta nozīme uz divām galvenajām organizācijām: ITF (International Taekwon-do Federation), kas dibināta 1966.gadā un WT (World Taekwondo), dibināta 1973.gadā. 

 

Paņēmieni no biomehānikas skata punkta ir racionālāki, kas ļauj ģenerēt maksimālu jaudu. Taekwon-do ITF pamatā tiek izmantota roku un kāju tehnika, kas ir piemērota dabiskās situācijās, jeb arī aizsardzībai pret vairākiem pretiniekiem. Tā ir vienīgā cīņas māksla, kuras apmācības metodika, filosofija, kvalifikācijas jostu piešķiršanas kārtība un viss tajā ietilpstošais - priekšmetu laušana, cīņas ar pretinieku, bāzes tehnika, speciālā tehnika, formālie kompleksi, pašaizsardzības paņēmieni ir apkopots vienkopus vienā grāmatā - Tekvon-do enciklopēdijā, kas sastāv no 15 sējumiem un ko ir uzrakstījis pats ģenerālis Čoi Hong Hi.

 

Starptautiskajai Tekvon-do federācijai ir filiāles 126 pasaules valstīs un līdz 2002.gadam to vadīja pats cīņas mākslas Tekvon-do izveidotājs ģenerālis Čoi Hong Hi, tādēļ tā ir pati tradicionālākā, kura attīsta tradicionālo (orģinālo) Tekvon-do. Dotajā brīdī ITF galvenais birojs atrodas Austrijā. Federācijas prezidents ir profesors Ri Jong Son.

 

Oficiālais ITF (International Taekwon-do Federation) pārstāvis Latvijā ir Latvijas Tekvon-do federācija (LTF - Latvian Taekwon-do Federation), kuras dibinātājs ir Meistars Vjačeslavs Semenkovs, 8 Dan.

 

Tekvon-do ITF pēc būtības ir daudzcīņa, kas sastāv no vairākām disciplīnām. Sacensību programmā tiek iekļautas četras disciplīnas: sacensības sparingā (masogi), formālo kompleksu sacensības (tul), dēļu laušanas sacensības (virjok - sitienu spēka tests: 3 dažādi sitieni sievietēm un 5 dažādi sitieni vīriešiem), kā arī speciālās lēcienu tehnikas sacensības (tuk-gi - dēļu laušana izpildot sitienu lecienā augšup jeb tālumā: 3 dažādi sitieni sievietēm un 5 dažādi sitieni vīriešiem), pašaizsardzības paņēmieni (hosin sul), kuri reālu situāciju loģisks atrisinājums pielietojot iepriekš minēto disciplīnu tehniku.

 

Tekvon-do ITF atšķiras ar labi izstrādātu apmācības metodiku, kura uz šodienu var tikt adaptēta visu vecumu cilvēkiem, kā vīriešiem tā arī sievietēm. Tehnika no biomehānikas skata punkta ir racionālāka, kas ļauj ģenerēt maksimālu jaudu.

 

Nodarbojoties ar Taekwon-do ikviens var iegūt to, kas viņam ir nepieciešams: uzlabot veselību, iemācīties aizsargāt sevi un tuviniekus, iepazīt Tekvon-do filosofiju, attīstīt un pilnveidot spēcīgu ķermeni un garu. Taču, lai kļūtu par meistaru ir nepieciešama liela pašatdeve, intensīvas nodarbības un pastāvīga mērķtiecība.

gallery/ch12
gallery/clip_image004-3
gallery/general5
gallery/gen-choi