Tekvon-do Disciplīnas

TUĻ

Tekvon-do ITF sacensības formālajās kustībās. TUL (tuļ) – komplekso kustību kopums, kuri izpildās stingrā kārtībā. Tekvon-doITF  ir 24 tuļas. Katra tuļa nes sevī speciālu uzdevumu. Faktiski tuļās ir parādīta koncentrācijas formas veidā visa tekvon-do tehnika. Kustības – tā ir cīņa ar izdomātu pretinieku, dažādas kustības dažādās situācijās. Tuļas ir veidotas pēc sarežģītības kustībās. Katrai no tām ir savs nosaukums. Visi sportisti apgūst tās pēc savas sportiskās klasifikācijas iespējas. Zināšanas un pareiza to izpilde ir noteikts noteikums tam, lai varētu kārtot eksāmenu uz augstāku jostu. Tuļ – Tekvon-do ITF pamats.

MASSOGI (SPARINGS)

Cīņa. Viens no visievērojamākajiem sacensību veidiem tekvan-do. Cīņa sastāv no diviem raundiem, katrs pa divām minūtēm, ar atpūtu viena minūte. Fināla cīņa var sastāvēt no trijiem raundiem. Pilns kontakts ir aizliegts. Ir četri stūra tiesneši, katrs patstāvīgi skaita punktus. Pēc viņu rezultātiem tad arī tiek noteikts uzvarētājs. Sitiens ar roku pa galvu vai pa ķermeni ir viens punkts. Sitiens ar kāju korpusā ar lecienu vai bez leciena ir 2 punkti. Sitiens ar kāju galvā ar lecienu vai bez leciena ir trīs punkti. Par noteikumu ievērošanu atbild uz laukuma esošais tiesnesis(referee). Ir aizliegti jebkāda veida sitieni pa pakausi, muguru, zem jostas vietas, ne tiek atļauti sitieni ar elkoņiem, ceļiem vai galvu. Par aizliegtās kustības izpildi sportists var saņemt vai nu brīdinājumu vai piezīmi. Trīs brīdinājumi nozīmē sportista diskvalifikāciju. Trīs piezīmes nozīmē viena punkta zaudējumu. Ja ir neizšķirts, tiek rīkots papildus raunds (1 minūte), ja arī pēc tam ir neizšķirts, tad cīņa turpinās līdz pirmajam tehniskajam sitienam. Šis viss prasa no sportistiem lielu izveicību un izturību. Lai uzvarētu sacensībās ir nepieciešamas efektīvas tehnikas kustības un taktiskās zināšanas.

Komandu sacensībās “masogos” katra no tikšanās komandām pārmaiņus atmasko vienu sportistu, bet otra komanda viņam nosaka pretinieku, neņemot vērā svara kategorijas. Uzvarētāju komanda tiek noteikta pēc uzvarēto cīņu skaita.

Tekvon-do ITF versija ir piemērojama treniņiem īstai cīņai un pašaizsardzībai uz ielas, jo ir atļauti sitieni un sitieni pa galvu, kā arī citi paņēmieni, kas var beigties ar nokautu. Tāpēc ITF Tekvon-do federācijas noteikumi, kurus dibināja Tekvon-do ITF cīņas mākslas radītājs ģenerālis Čoi Hongs Hi, neļauj izmantot pilnu kontaktu. Aizliegumu sist ar pilnu spēku dažkārt nepareizi interpretē citu taekvondo federāciju sekotāji, kur ir atļauts pilns kontakts, tomēr sitienu var nogādāt tikai pretinieka atļautajās ķermeņa zonās, kuras aizsargā speciāla veste. Tekvon-do ITF versijā ķermeņa daļas, ar kurām tiek pielikts sitiens – cimdi, futas (aizsargi uz pēdām) ir pakļautas aizsardzībai.

VIREK (SPĒKA TESTS)

Dēļu laušana. Sacensību dalībniekiem ir jāpārlauž ar vienu sitienu pēc iespējas vairāk dēļu (30x30x1,5cm). Parasti vīrieši izpilda piecus sitienus – divus sitienus ar rokām, trīs ar kājām. Katras sitiens, atkarībā no tā veida, ietver sevī to, ka ir jāpārlauž 3 – 5 dēļi. Sievietes parasti izpilda trīs sitienus – viens sitiens ar roku (2 dēļi), divi sitieni ar kājām (8 dēļi). Tiek vērtēta sitiena izpildes pareizība un salauzto dēļu skaits.

Komandu “Virek” sacensībās katrs komandas dalībnieks veic vienu sitienu no pieciem setiem.

HOSINSUĻ (PAŠAIZSARDZĪBA)

Sportisti, simulējot īstu cīņu pret vairākiem pretiniekiem, sacenšas pašaizsardzības tehnikas demonstrēšanā. Tiek vērtēts obligāto tehnisko elementu izpildījums, darbību saskaņotība, reālisms un mākslinieciskums.

Svarīgi atzīmēt, ka šajā sacensību sadaļā nepiedalās grāda īpašnieki, kas ir augstāki par ceturto danu, pārejot uz instruktoru aktivitātēm un apgūstot sarežģītākas tehnikas, tostarp no kaujas sadaļas.

TU-KI (SPECIĀLĀ TEHNIKA)

Sitienu izpildīšana pa mērķiem, kas atrodas noteiktā augstumā vai horizontālā attālumā. Lēcienā, ar noteiktu sitienu, vajag izpildīt sitienu un obligāti vajag piezemēties uz kājām. Noteikti vajag arī nostāvēt un nezaudēt līdzsvaru, nepalīdzot sev ar rokām. Pretējā gadījumā sitienu neieskaitīs. Vīriešiem – 5 veidi sitienu, sievietēm – 3, no kuriem viens sitiens ir uz tālumu. Dēļa augstums var sasniegt 3 metrus vai vairāk, atkarībā no trieciena sarežģītības.

Tu-ki komandu sacensībās katrs komandas dalībnieks veic vienu lēcienu no pieciem setiem.